Linux System Hardening: 10-те най-важни съвета за подобряване на сигурността
Въвеждането на нов сървър в IT инфраструктурата на една компания изисква достатъчно добро ниво на сигурност. Често обаче най-простите неща се пропускат, като например т.нар. hardening („закаляване“) на операционната система. Тази операция увеличава не само сигурността на сървърите, но и тяхната ефективност.
Процесът hardening на системата може да бъде започнат още по време на инсталирането на операционната система или дори по-рано. Това трябва да стане по време на фазата на конфигуриране на необходимите ресурси. Всяка една инсталирана услуга (service), като например база данни, трябва да бъде индивидуално стартирана и проверена в процеса на инсталация – независимо от това дали става става дума за физическа или виртуална машина. Целта е да се избегнат ситуации, при които грешка дори и само в една единствена услуга може да доведе до срив в цялата система.
В рамките на харденинга също така трябва да се повиши и физическата защита на самата машина, например по отношение на достъпа до сървъра, отварянето на сървърните шкафове, и т.н. Паролите за достъп по подразбиране са критични. С помощта на операционната система Kali например, атакуващият може да използва стандартните потребителско име и парола за достъп (root с парола toor), ако те не са предварително променени и по този начин да получи пълен достъп до сървъра.
Още преди инсталирането на операционната система достъпът до BIOS трябва да бъде защитен със силна парола. След завършване на инсталацията, трябва да се изключи функцията за стартиране на системата от външен носител. Ако контролът на физическия достъп е на достатъчно високо ниво, би било трудно да се осъществи пробив в сигурността. Ако обаче има дори една уязвимост в системата, може да има тежки последствия за компанията. Сигурната сървърна инфраструктура е важна част от успешния бизнес, тъй като повечето системи съхраняват поверителни данни, които трябва да бъдат защитени.
Ядрото на Linux е значително сложна система и от гледна точка на сигурността, файлови системи, мрежи, процеси и др. трябва да бъдат интегрирани в подходяща система за сигурност. От конкретно използваното ядро зависи кои hardening задачи трябва да се изпълнят с висок приоритет. Тук сме обобщили десет от основните стратегии за защита на Linux сървъри. Някои от тях може да изглеждат очевидни, но често биват лекомислено пропуснати за удобство или поради липса на време.
10-те най-важни съвета за подобряване на сигурността на Linux системи
1. SSH оптимизация
SSH протоколът позволява осъществяването на сигурен трансфер на данни между сървър и клиент. Тъй като SSH е вратата към операционната система, тя трябва да бъде защитена като се изключи root-достъпа през SSH и да се премине изцяло към автентикация със SSH ключ, както и да се активира воденето на подробен лог на достъпа.
2. Актуализации и кръпки
След първото стартиране системата трябва да бъдат инсталирани последните актуализации. Освен това, трябва да е налице и стратегия за редовно обновяване и patch-инг на системата.
3. Бекъп стратегия
Също така трябва да има добре обмислена стратегия за бекъп и възстановяване. Това e важно не само в случай на физическо увреждане на сървъра, но и в случай на повредени данни, хакерски атаки и други.
4. Права на достъпа
Когато повече потребители осъществяват достъп до Linux сървъра, трябва да се обърне голямо внимание на сигурното управление на правата за достъп. Рестриктивното ограничаване на правата, свързани с достъпа до файлове и директории не само води до по-високо ниво на сигурност, но и подобрява съответствието с GDPR регламента на ЕС.
5. SELinux
Разширението на ядрото SELinux (Security Enhanced Linux) имплементира гъвкавият механизъм Mandatory Access Control (MAC), чрез който се управляват правата на потребителите за обекти като socket-и, файлове и процеси.
6. Защита на BIOS
BIOS винаги трябва да бъде защитен със силна парола, за да не могат да бъдат променени или изключени настройките за сигурност в BIOS.
7. Разделяне на твърдия диск на дялове
Правилното разделяне на твърдите дискове допринася за висока производителност и сигурност в случай на повреда в системата.
8. Настройване на защитната стена (firewall)
Поддържането на IT инфраструктура без защитна стена е равносилно на игра на руска рулетка – едва ли има някой несъгласен с това. Конфигурацията на защитната стена е от съществено значение за недопускането на нежелани посетители във вашата мрежа. Също така, не разчитайте изцяло на това, че Вашата защитна стена ще се погрижи за всичко. Други начини за защита на мрежата включват деактивиране на пренасочването на IP адреси и redirects.
9. Услуги за автентикация
Услуги за автентикация като Kerberos защитават сървърите и крайните точки от атаки тип „man-in-the-middle“. Всеки потребител и всяка услуга имат своя собствена парола, която трябва да бъде въведена за автентикация при влизане в системата. По този начин Kerberos защитава комуникацията, а също и обмена на данни между различни крайни устройства.
10. Криптиране на носителите на данни
Криптирането на твърди дискове и други носители на данни гарантира, че вашите данни няма да могат да бъдат прочетени дори при кражби или хакерски атаки. Това е особено важно за поверителни фирмени данни.
Прилагането на подходящи политики за hardening на Linux системи относно осигуряването на по-голяма сигурност на сървърите представлява само една начална стъпка. Последователното внедряване и непрекъснатото поддържане и оптимизиране са също толкова важни. Въпреки че провеждането на редовни проверки на системите с помощта на предварително изготвени контролни списъци (Checklists) е свързано с допълнителни разходи, компаниите не би трябвало да го пренебрегват и игнорират. Интезитетът на кибератаките нараства в последните години и спестяването от подобни превантивни мерки за контрол на сигурността биха могли да доведат до значително по-високи разходи в даден момент.
Към страници ...
Източник на текст и връзки
Искате ли да получите оферта?
Информирайте ни за вашите изисквания, спиделете ни вашите идеи и един от нашите служители ще ви даде първоначална консултация.
След това ще Ви представим груба концепция, както и необвързваща ценова оферта.
Tel: +359 (0)2 44 10 681
E-Mail: office@iphos.bg
Компанията
Доказана интернационална компания - за най-добрите ИТ решения. Цялостни услуги в областите Компютърна поддръжка / IT / ITSM, Разработка на софтуер и Уеб приложения. По-бързо, по-компетентно, по-изгодно.
ИТ Инфраструктура
Като системен интегратор, предлагаме цялостни услуги в сферата на администрирането и поддръжката на ИТ инфраструктура. ИТ Мениджмънт / ITSM, базиран на ITIL - компютърна поддръжка, мрежи, сървъри, Linux, Windows, Exchange и др.
Разработка на Софтуер
Изработка на инидивидуализирани софтуерни решения от опитни екипи в България и Австрия. Професионално отношение към клиента и високо качество на услугите. Изработка на десктоп и мобилни приложения, интерфейси, бази данни и др.
Изработка на уеб сайтове
Изработка на уеб сайтове & уеб приложения от най-високо ниво. Максимална разходна ефективност и качество. Уеб решения в областите интранет & екстранет, изработка на уеб сайтове, онлайн магазини & електронна търговия, тарифни калкулатори, SEO & SEM и др.
Iphos IT Solutions
+359 (0)2 44 10 681
1618 София, бул. Цар Борис III 168, Ет. 3, Офис 33